Co to jest kolonoskopia?
To badanie pozwalające na ocenę błony śluzowej jelita grubego wykonywane przy użyciu kolonoskopu.

Kolonoskop to długi, gładki elastyczny przewód o długości roboczej 170 cm i średnicy małego palca (13 mm) wyposażony na końcu w kamerę powiększającą obraz.
Wysoka jakość kolonoskopii zależy w największym stopniu od oczyszczenia jelita do badania.
Większość pacjentów obawia się badania, ze względu na głębokie wkraczanie w sferę intymności. Konieczne jest eksponowanie wstydliwych elementów ciała. Niepokój pacjentów wiąże się rz przekazywaną z różnych źródeł informacją na temat dyskomfortu fizycznego i psychicznego związanego z kolonoskopią. Po wykonanej kolonoskopii większość pacjentów uznaje te obawy za przesadzone.

Część pacjentów ocenia badanie za całkowicie neutralne bólowo. Jednak u  pacjentów z obniżonym progiem bólu, osób szczupłych, z chronicznym zaparciem, po operacjach jamy brzusznej, w tym ginekologicznych wykonanie kolonoskopii wiąże się z odczuwaniem bólu o różnym stopniu nasilenia.
Znaczne nasilenie i stałe utrzymywanie się bólu może być wskazaniem do przerwania badania. Ból należy odróżnić od uczucia dyskomfortu wynikającego z podawania powietrza do światła jelita dla dokładnej oceny jego ścianek.
Badanie kolonoskopii wymaga Państwa zgody.

Na stronie, którą właśnie Państwo odwiedzacie informujemy o rodzaju, znaczeniu i możliwych powikłaniach planowanego badania. W razie ewentualnych wątpliwości zachęcamy do odbycia wstępnej rozmowy wyjaśniającej.

Postaramy się maksymalnie ułatwić Państwu tę decyzję.

Podstawowe pytania