Jak przebiega gastroskopia?

Badanie wykonujemy w pozycji leżącej na lewym boku. Zabieg trwa około 10 minut. Znieczulamy gardło aerozolem, zakładamy ustnik jednorazowy między zęby, w celu ochrony gastroskopu przed przypadkowym uszkodzeniem. Pod kontrolą obrazu wprowadzamy instrument przez jamę ustną do przełyku, żołądka i dwunastnicy. Pacjent w trakcie badania o oddycha przez nos i nie połyka śliny. Ubranie pacjenta zabezpieczone jest serwetą śliniakiem.
Gastroskopia daje możliwość oceny górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jeśli to koniecznie w celu sprecyzowania lub potwierdzenia diagnozy pobieramy wycinki śluzówki do badania mikroskopowego w zakładzie patologii i na obecność infekcji Helicobacter pylori.

Gastroskop użyty do badania podlega każdorazowo procesowi dezynfekcji wysokiego stopnia w myjni automatycznej sterowanej komputerem. Dokument z procesu mycia i dezynfekcji jest dołączamy do opisu badania. Zabiegi w naszym gabinecie wykonywane są przez doświadczonych certyfikowanych endoskopistów. W trakcie badania wdmuchujemy powietrze do żołądka, co daje uczucie wzdęcia i prowokuje odbijanie. Badanie jest związane z dyskomfortem, ale jest zazwyczaj bezbolesne.

W przypadku osób o wybitnej wrażliwości, z silnymi odruchami wymiotnymi można uzgodnić termin wykonania gastroskopii w znieczuleniu (sedacji) z udziałem anestezjologa.

Podstawowe pytania